BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Nors Maxima, IKI (nesu tikra) ir, greičiausiai visi kiti tinklai jau seniai tai padarė, bet vistiek džiaugiuosi ir ploju katutėmis, kad pagaliau ir prie mano namų esančioje RIMI atsirado tikras, didelis ekologiškų produktų stendas. Dabar nebereikės šuoliuoti skersai išilgai parduotuvę norint susirinkti visus savo kasdieną vartojamus ekoproduktus, o gal ir žmones, besisukiojančius prie jo, galima bus medžioti ir plekšnojant per petį padrąsinti for making the right choice (sounds truputi creeeepy). Galų gale galbūt žmonės (kaip aš), perkantys tik porą ekologiškų produktų rūšių, susigundys išbandyti ką nors naujo, o ir patikrinti ar ekologiško šokolado neatsirado bus tris kart lengviau. Valio!

P.S. Ar žinojot kad ekologiškas jogurtėlis pusryčiams kainuoja 1.19? Aš tai net neįsivaizdavau. mmmmyam.

Rodyk draugams

Gairės : | komentarai (6)

Viva revolution!

Le | 2008-01-28 | Kita

Sekant paskutinijį postą apie eko maistą, štai ką šiandieną radau nuostabiajame Ekobloge:

Net jei sveiko maisto idėjos jums svetimos, šitas burnų actionas tikrai privers šyptelt :)

Rodyk draugams

Gairės : | 1 komentaras

Metas surimtėti ir pereiti prie fundamentalių dalykų.
Tai vienam, tai kitam poste užsimenu apie ekologišką maistą, ir nors man (besistengiančiai pirkti kuo daugiau ekologiškų maisto produktų) su eko sertifikavimu seniai viskas aišku, panorau, matgi, pasidalinti savo žiniomis su plačiąja visuomene (kitaip tariant - tais 5 mano blogo subskraiberiais ir kitais 10 čia užklystančiais atsitiktinai :)). Be to, kad jumis būtų suprantamiau, pasistengsiu apsiriboti pagrindais, tačiau nepamiršiu įdėti puikių nuorodų gilesnėms žinioms. Oho, aš puiki įvadų rašytoja. Pradedam.

Ekologiško maisto produktų vadovas

Šiais laikais, kai parduotuvėse daržovių skyriai seniai nebekvepia daržovėmis, o pienas galioja pusantrų metų, ekologiškas produktas yra vienintelė (ir, beje, neypatingai populiari) išeitis vartotojui, kuriam vis dar svarbus maisto skonis, pačio sveikata ir, netgi drįsčiau tarti, apskritai maisto kultūra. Visgi, pastaruosius porą metų jaučiu didėjantį susidomėjimą ekologiškais produktais ir kitomis eko prekėmis. Tačiau tuo pačiu dauguma žmonių išties net negalėtų pasakyti, kodėl vienas produktas yra ekologiškas, o kitas - ne, nors, mano nuomone, to turėtų mokyti jau pradinėse klasėse.
Taigi, ekologiškas produktas - tai toks augalinės ar gyvulinės kilmės produktas, kuris pagaminamas, pakuojamas, ženklinamas, laikomas ir gabenamas laikantis Ekologinio žemės ūkio taisyklių.

O šios taisyklės sako, kad:

 • auginant augalinės kilmės maisto produktus negalima naudoti jokių sintetinių trąšų, augalų apsaugos priemonių (pesticidų, herbicidų), augimo reguliatorių ar dažų. Beje, organines ir natūralios kilmės mineralines trąšas (pvz. kalkes) ir natūralias augalų apsaugos priemones (pvz. smilkalus) naudoti galima;
 • auginami gyvuliai ir paukščiai šeriami tik ekologiškais pašarais (išaugintais ekologiniuose ūkiuose ir pagamintais laikantis eko taisyklių). Šie gyvuliai ir paukščiai nėra šeriami genetiškai modifikuotais pašarais, augimą ir apetitą skatinančiais preparatais, sintetiniais hormonais, vaistais ir kt. sintetinėmis medžiagomis;
 • apdorojant ar perdirbant maisto produktus naudojamos ekologiškos žaliavos, nenaudojami
  sintetiniai maisto priedai ar pagalbinės medžiagos. Produkte gali būti iki 5 proc. neekologiškų žemės ūkio kilmės sudėtinių dalių, maisto priedų bei pagalbinių medžiagų, kurie leidžiami naudoti ekologinėje gamyboje;
 • draudžiama ekologiškus produktus apdoroti jonizuojančiais spinduliais, aukšto dažnio srovėmis ir naudoti cheminio apdorojimo būdus. Produktams konservuoti ir rūkyti draudžiama naudoti chemines medžiagas;
 • ekologiški žemės ūkio produktai negali būti genetiškai modifikuoti.

Kalbant apie ekologiškų produktų sertifikavimą Lietuvos parduotuvėse dažniausiai sutinkame šiuos pagrindinius tris eko produktų ženklus:


„Ekoagros” - tai lietuviškas žemės ūkio ir maisto produktų ženklas. Jie auginami,
perdirbami, ženklinami ir realizuojami pagal griežtus taisyklių
reikalavimus. Šie  produktai visada bus paženklinti etikete, kurioje
pateikiama pati svarbiausia informacija: ekologiškų produktų
sertifikavimo ženklas, identifikuotas gamintojas, jo sertifikato
numeris, sertifikavimo darbus atlikusi sertifikavimo įstaiga.Nuo 2006 metų ženklą “Ekologinis žemės ūkis”
nustatyta tvarka naudoja sertifikuoti Lietuvos ekologinės gamybos
ūkininkai bei perdirbėjai, karu su sertifikavimo įstaigos “Ekoagros”
ženklu.

Tai 2000 metais sukurtos ekologiškų Europos Sąjungos produktų sertifikavimo ženklas, reiškiantis, jog produkte yra ne mažiau nei 95% ekologiškų sudėtinių dalių.

Apie ekologinės žemdirbystės ir ekologinių produktų privalumus kalbėti galima būtų belenkiek, bet svarbiausi, greičiausiai, yra šie:

 • Ekologiški produktai yra maistingesni už įprastinius, TURI skonį (prisimink paskutinį valgytą pomidorą) ir kvapą;
 • Ekologinė žemdirbystė tausoja aplinką : neteršia žemės, vandens ir oro cheminėmis medžiagomis, išsaugo jos derlingumą metai iš metų;
 • Ekologinė žemdirbystė ir gyvulininkystė išsaugo augalų ir gyvūnų bioįvairovę, užtikrina auginamų gyvulių ir paukščių gerovę (na, tokią, sakyčiau, sąlyginę, jei jų gyvenimo baigtis - ant mūsų stalo);
 • Sukuria naujas darbo vietas ūkininkavimo, perdirbimo ir paslaugų sektoriuose.

Beje, tie, kurie vis dar netiki, jog pasaulis galėtų išgyventi vien tik ekologiškai ūkininkaujant - paskaitykite, ką sako šveicarų tyrimas.

O pabaigai:

P.S. Gerai, žinau, šiame poste priešdėlis eko pavartotas 32 kartą. Have nothing to do with it.

Rodyk draugams

Gairės : | komentarai (4)

Dar dabar pamenu, kaip konservatyvių ir kiek tingių pažiūrų bendradarbiams kantriai aiškindavau, kodėl turime rūšiuoti šiukšles. Vienas iš dažniausiai naudojamų jųjų argumentų buvo toks: kam rūšiuoti jeigu viską išvežant sumeta į vieną mašiną. Tuomet aš visuomet paklausdavau iš kur jie tai žino? O jie man visuomet atsakydavo, kad matė. Aš nusišypsodavau per ūsą, pasakydavau, jog tai - popiulariausias gandas, sklindantis tarp savo šiukšlėmis nesirūpinančių piliečių, o mintyse galvodavau - meluoji, bastard. Tiesa, aš irgi mačiau, bet visiškai priešingą dalyką - už mūsų namo šiukšlių išvežimą atsakingas Ecoservice susipildavo tik plastmasę, arba stiklinę tarą - ir todėl buvau įsitikinusi, kad minėtieji dalykai nevyksta. Visgi Ekoblogas man katik tarė - in your face, o aš taip ir likau išsižiojusi, perskaičius šį straipsniuką su neginčijamais įrodymais. Beje, vis dar guodžiuosi, kad galgi čia taip vyskta tik Klaipėdoje, ir gal taip daro tik Cleanaway šiukšlių išvežimo įmonė (shame on you), bet manau ne tik mano, bet ir daugumos kitų šiukšles rūšiuojančių ir nerūšiuojančių piliečių pasitikėjimas šios rūšies įmonėmis gerokai sumažėjo.
Žinoma, turime take in to account tai, jog šių įmonių pagrindinės išlaidos ir yra transportavimas, o kuo daugiau sutelpa į vieną truck‘ą tuo didesnis šių įmonių pelnas, bet norių jų paklausti: ar galima, pristačius naujų recyclinimui skirtų konteinerių, ir mokant visuomenę rūšiuoti, elgtis taip neatsakingai?
Beje, žiniasklaida yra penktoji valdžia lietuvoje, o viešumas - didžiausia bausmė nesąžiningai besielgiantiems valdžios ir verslo atstovams, tad jei turite kokių įrodymų, jog Vilniaus mieste vyksta panašūs dalykai, rašykite man, o aš tikrai nepatingėsiu atsakingų asmenų pasiteirauti apie jų žalius motyvus.

P.S. Tai NĖRA priežastis nerūšiuoti savo šiukšlių ;)

Rodyk draugams

Gairės : | 1 komentaras

Apple MacBook Paper

Le | 2008-01-18 | Kita

Ką pasakysite apie Mac'ą, dar plonesnį nei MacBook Air, pagamintą vien tik iš recycled medžiagų, beveik nenaudojantį jokios energijos ir telpantį į standartinį laiško voką?:))) DIY:

Rodyk draugams

Gairės : | komentarai (2)

Dar apie eglutes…

Le | 2008-01-18 | Kita

Oh, mieloji Pilaite, you should be ashamed!

Kita vertus, purvais drabstytis paskubėjau - konteinerio Pilaitėje nebuvo. Tuo pačiu, galvoju, jog šis eglučių openairas vidury laukų, reiškia, kad žmonės jas mielai atneštų ir į konteirius, esančius arčiau namų (Lietuvos biokuro gamintojų ir tiekėjų asociacija please note that). Kitais metais. O šios, greičiausiai pasmerktos būti sudegintos. Kokią vasario 14, milžinišką liepsną palydint graudžia serenada po mylimosios langais :))

P.S. Ačiū G., už foto ir nepamatuojamą rūpestį benamėmis eglutėmis :))

Rodyk draugams

Gairės : | rašyti komentarą

Atrodo, visi Mac’o turėtojai ir neturėtojai turi naują seilėvarvio objektą - Apple MacBook Air. Aš, tiesą sakant, tokio irgi neatsisakyčiau (susikuklinau) - ir ne vien dėl jo naujojo ultrasuperplius dizaino, ar dėl to, kad šis nesveria nė pusantro kilogramo, bet naujasis apple gražuolis turi ir daugybę environmentally friendly savybių. Like:

 • Highly recyclabe aliumininis dėklas;
 • LCD ekranas be gyvsidabrio;
 • Ekrano stiklas be arseno junginių;
 • Vidiniai kabeliai be polivinilchlorido (PVC ar vinilo, nors lietuviams jis neatrodo labai pavojingas);
 • Didžioji dalis įpakavimo medžiagų perdirbama, o pats įpakavimas 56% mažesnis nei MacBook Pro.
 • Atitinka Energy Star® 4 versijos keliamus reikalavimus (tai, in general, reiškia, jog prietaisas efektyviai naudoja energiją)
 • Šiam produktui EPEAT (sistema, kuri padeda išsirinkti stalinius ir nešiojamuosius kompiuterius bei jų ekranus pagal jų įtaką aplinkai) suteikė “Sidabrinį” reitingą.
 • Dėl super-efficient monitoriaus, optinių diskų įrenginio nebuvimo bei mažo ir efektyvaus Intel lusto, šio kompiuterio baterija dirbant wireless laiko net 5 val!

Ir nors pats apple’as, būdamas bene madingiausiu brandu nowadays, aplinkosaugos srityje galėtų padaryti muchmore, bet šis nešiojamasis, mano nuomone, jau yra gera pradžia. Cheers!

Rodyk draugams

Gairės : | komentarai (2)

Abipusė meilė (foto)

Le | 2008-01-15 | Kita

Heh, po truputi išmokstu blogerių gudrybių (žr. aukščiau), bet šįkart iš tiesų rašau apie meilę. Kaip jau galbūt pastebėjote, šiek tiek prijaučiu gamtai ir mus supančiai žaliajai aplinkai. Esu estetė ir gamtoje matau visišką tobulybę ir grožį. Tiesą sakant, nežinau kodėl, bet greičiausiai gyvenu kokį priešpaskutinį gyvenimą prieš nirvaną, ha ;) Beje, galbūt aš lucky bitch, bet dar niekada nesvaigau dėl kažko be atsako (na išskyrus then, then ir dar back then). O jei jumis jau darosi juokinga, tai take that (balkonas mano:P) :

Ir nors paprastai romantika manęs nejaudina, bet may I:  Aaagh……..

Rodyk draugams

Gairės : | komentarai (6)

Visgi mano alarmas buvo be pagrindo :) Konteineris kitą naktį, statant mašiną Mandarino aikštelėje, man pasirodė visu savo gražumu. Nemeluoju, štai jo didenybė:

Nors šis vilniečių sąžinės graužimo įrankis stovėjo pačiame toliausiame kampe, akciją užskaitau (ačiū Evaldai;). Beje, buvau nustebinta prognozių (nors greičiausiai kiek optimistinių), jog 2025 metais pusė visos centralizuotai tiekiamos šilumos Lietuvoje žadama gauti iš atsinaujinančių energijos šaltinių. That makes me hot ;))

Rodyk draugams

Gairės : | komentarai (2)

Susinervinau (ar susinervavau?). Buvau gi šiandieną pasižiūrėti is christmas trees recycling going well ir pilno eglučių konteinerio prie PC mandarinas NERADAU!!!! I mean, iš vis neradau jokio konteinerio!
Hmmm… Laukit žinių.

Rodyk draugams

Gairės : | komentarai (2)